taekwondo

Taekwondo

Top športy

Kórejské bojové umenie, ktoré kombinuje rýchle kopy, presné údery a dynamický pohyb je taekwondo. V preklade znamená „cesta ruky a nohy“ a odkazuje na fyzickú aj mentálnu disciplínu, ktorú tento šport vyžaduje. Jeho korene siahajú do starokórejských bojových techník ako taekkyeon či hwa rang do, no v modernej forme vznikol po druhej svetovej vojne. Taekwondo sa od ostatných bojových umení líši najmä dôrazom na techniku kopov, ktoré sú často vysoko akrobatické a výbušné. Súťažne sa delí na dve hlavné disciplíny: zápas (kyorugi) a zostavy (poomsae). Od roku 2000 je taekwondo súčasťou oficiálneho programu Letných olympijských hier. Pravidlá zápasu sú upravené tak, aby podporovali technickú vyspelosť, rýchlosť a presnosť, pričom sa využíva ochranné výstroj a elektronické bodovacie systémy. Cvičenci sa v taekwonde delia podľa opaskov, ktoré symbolizujú úroveň ich technickej a mentálnej zdatnosti. Filozofia taekwonda kladie dôraz na rešpekt, sebadisciplínu, vytrvalosť, čestnosť a nezdolného ducha. Tréning zahŕňa nielen fyzickú prípravu, ale aj morálne a etické hodnoty. V mnohých krajinách slúži aj ako forma sebaobrany, pričom sa učí rýchlo reagovať a minimalizovať konfrontáciu. Svetová taekwondo federácia (World Taekwondo) je hlavným orgánom riadiacim športové taekwondo, zatiaľ čo International Taekwon-Do Federation sa zameriava na tradičný štýl. V súčasnosti má taekwondo milióny cvičencov na všetkých kontinentoch a jeho popularita stále rastie. Je obľúbené medzi deťmi aj dospelými, pretože rozvíja nielen fyzickú kondíciu, ale aj charakter. V mnohých školách a kluboch po celom svete sa taekwondo stalo symbolom disciplíny, rešpektu a sebarozvoja.

Založenie taekwonda a významní majstri

Za zakladateľa moderného taekwonda je všeobecne považovaný juhokórejský generál Choi Hong-hi. Bol to práve on, kto v roku 1955 formálne predstavil názov „taekwondo“ ako označenie pre nové bojové umenie, ktoré spájalo tradičné kórejské techniky s prvkami karate, ktoré študoval počas pobytu v Japonsku. Choi Hong-hi bol významnou postavou nielen ako technický inovátor, ale aj ako propagátor tohto umenia v zahraničí. Založil International Taekwon-Do Federation (ITF), ktorá sa orientuje na tradičnú formu taekwonda so silným dôrazom na techniku, sebaobranu a zostavy. Medzi významných majstrov ITF patrí napríklad Rhee Ki-ha, ktorý bol považovaný za pravú ruku generála Choi a prispel k rozšíreniu taekwonda v Európe. Ďalšou dôležitou osobnosťou je Park Jung-tae, ktorý sa po odchode z ITF stal zakladateľom Global Taekwon-Do Federation (GTF). Vo vetve World Taekwondo, ktorá sa orientuje na športový a olympijský štýl, zohral kľúčovú úlohu majster Un Yong Kim, ktorý bol prezidentom World Taekwondo a členom Medzinárodného olympijského výboru. Práve jeho zásluhou sa taekwondo dostalo na olympijské hry. Medzi súčasných uznávaných trénerov a technických expertov v štýle WT patrí napríklad majster Kook Hyun-jung, ktorý pôsobí ako technický poradca a školiteľ v rôznych krajinách. K významným osobnostiam v popularizácii taekwonda patrí aj majster Lee Kyu-hyung, známy detailnou znalosťou zostáv a pedagogickým prístupom. V Európe zohral dôležitú úlohu Grandmaster Paul Weiler, súčasný prezident ITF. Viacerí majstri pôsobia aj ako autori technických manuálov a tréningových metodík, čím formujú výučbu na celosvetovej úrovni. Historický aj súčasný význam týchto osobností spočíva v tom, že pomohli vytvoriť pevné základy taekwonda ako disciplíny, ktorá presahuje hranice krajín, jazykov a kultúr.

Chcem sa naučiť taekwondo ako postupovať?

Začať s tréningom taekwonda je rozhodnutie, ktoré si vyžaduje odhodlanie, systematickosť a správne vedenie. Prvým krokom je nájsť akreditovanú školu alebo klub, ktorý je registrovaný pod niektorou z hlavných federácií, ako sú ITF alebo World Taekwondo. Dôležité je preveriť si kvalifikáciu trénera, jeho skúsenosti, ako aj filozofiu výučby. Pred prvou návštevou je vhodné dohodnúť si úvodnú konzultáciu alebo ukážkový tréning, aby ste sa oboznámili s prostredím a štýlom výučby. Začiatočníci začínajú s bielym opaskom, ktorý symbolizuje nevedomosť, ale aj potenciál na rast. Tréning zahŕňa základné techniky kopov, úderov, postojov a blokov, pričom sa kladie dôraz aj na správne dýchanie, rovnováhu a sebadisciplínu. Postupne sa učíte zostavy (poomsae alebo tul) a jednoduché sebaobranné techniky. Veľký dôraz sa kladie aj na rešpekt k inštruktorovi a ostatným cvičencom, čo je základom mentálneho aspektu taekwonda. Fyzická kondícia nie je podmienkou na začiatok, pretože sa rozvíja prirodzene v priebehu tréningu. Dôležitá je pravidelnosť a ochota učiť sa nielen pohybom, ale aj rozumom. Na postupe medzi opaskami sa zúčastňujete skúšok, ktoré preverujú technickú aj mentálnu pripravenosť. Je vhodné dopĺňať tréning aj domácim cvičením, najmä v oblasti flexibility, výdrže a koordinácie. Ak máte ambície súťažiť, poraďte sa s trénerom, ktorý vás môže pripraviť na športový zápas alebo zostavové súťaže. Nezabúdajte, že taekwondo nie je len o technikách, ale aj o sebaovládaní a úcte. Učenie sa taekwonda je dlhodobý proces, ktorý vám môže priniesť nielen fyzickú silu, ale aj mentálnu rovnováhu a sebavedomie.

Čítane: 1344 x