aminokyseliny a proteíny

Aminokyseliny a proteíny

Športové potreby

Základným stavebným prvkom bielkovín sú aminokyseliny, ktoré sú kľúčové v štruktúre a funkcií všetkých živých organizmov. Patria medzi organické zlúčeniny, ktoré obsahujú aminoskupinu NH2 a karboxylovou skupinou COOH, pripojené k uhlíku a vedľajších funkčných skupín. Tieto charakteristiky sú pre každú aminokyselinu. Existuje dvadsať bežných aminokyselín, ktoré sú základom pre syntézu proteínov.  Aminokyseliny sú klasifikovaný ako esenciálne a neesenciálne aminokyseliny. Každá aminokyselina má svoj vlastný, chemický charakter,  ktorý určuje jej vlastnosti a úlohu v tele. Počas procesu proteosyntézy sú aminokyseliny spájané do reťazcov nazývaných peptidové reťazce. Peptidový reťazec sa skladá z viac ako 50 aminokyselín, nazývame ho bielkovinou.

Aminokyseliny

Nevyhnutné pre veľa biologických funkcií sú aminokyseliny, ktoré zabezpečujú hlavne:

Stavbu tkanív – sú dôležité pre rast, udržovanie a opravu tkanív, vrátane svalov, vlasov a kože.

Imunitné funkcie – aminokyseliny sú kľúčové pre funkciu syntézy protilátok a imunitného systému.

Transportné funkcie – niektoré aminokyseliny sa môžu zabezpečovať ako nosiče na prenos molekúl do buniek.

Regulácia hormónov a enzýmov – aminokyseliny môžu slúžiť ako prekurzory pre syntézu hormónov a enzýmov, ktoré regulujú rôzne biologické procesy.

Prenos signálov v nervovom systéme – presne určené typy aminokyselín prenášajú signály v nervovom systéme a mozgu.  Všeobecne sú aminokyseliny základnými molekulami, ktoré hrajú dôležitú úlohu v životných procesoch a sú nevyhnutné pre funkciu tela a zdravia.

Proteíny

Proteíny sú veľké biomolekuly zložené z dlhých reťazcov aminokyselín. Reťazce aminokyselín sú spojené peptidovými väzbami a tvoria zložitú tretiu štruktúru, ktorá dáva proteínom ich špecifické funkcie a tvar. Proteíny sú základnými stavebnými blokmi bunkových štruktúr a majú mnoho dôležitých funkcií v tele. Poznáme niekoľko základných funkcií proteínov sú:

Štrukturálna úloha – proteíny tvoria základný materiál bunkových štruktúr, ktoré poskytujú pevnosť a štruktúru tkanív, ako sú koža, svaly a vlasy.

Funkcia enzýmov – mnoho proteínov funguje ako enzýmy, ktoré katalyzujú chemické reakcie v tele.  Enzýmy môžu urýchliť veľa biochemických procesov, ako je syntéza DNA alebo trávenie potravy.

Regulačné funkcie – proteíny môže regulovať veľa biologických procesov a funkcií, ktoré pôsobia ako transkripčné faktory alebo hormóny.

Ochranná funkcia – niektoré proteíny majú imunitnú funkciu a chránia telo pred chorobami a infekciami pôsobením ako protilátky.  Proteíny sú nevyhnutné pre zdravie a život všetkých organizmov. Hrajú kľúčovú úlohu v mnohých biologických procesoch. Sú obsiahnuté v génoch a môžu byť syntetizované bunkami v tele alebo získane z potravy.  Aminokyseliny a proteíny sú v športe využívané z niekoľkých dôvodov ako podpora regenerácie svalov, zvýšenie svalovej hmoty, ochrana svalov pred katabolizmom, podpora tráviaceho systému a zníženie svalového poškodenia a bolesti.  Pred užívaním doplnkov je vždy najlepšie sa poradiť sa s lekárom alebo odborníkom na výživu.