rafting

Rafting

Adrenalínové športy

Medzi outdoorový šport zaraďujeme rafting, ktorý sa zameriava na plávanie po divokej vode na nafukovacom člne prezývanom raft.  Rafting zabezpečuje skupinu ľudí, spoločne navigujú loď cez rýchle, prudké rieky, obvykle v prírodných scenériách.  Rafting určite patrí medzi adrenalínovo náročný zážitok, keď loďou prekonávate prudké vody  a prekážky ako sú spády a skaly.  Populárny spôsob, ako prežiť dobrodružný výlet v prírode a pokúsiť sa o spoločnú prácu, tímovú spoluprácu a komunikáciu pri prekonávaní vodných tokov.

Rafting je zábavný a vzrušujúci šport, ktorý si môže vyskúšať široká škála nadšencov.  Máme veľa kategórií ľudí, ktorí si môžu vyskúšať rafting ako napríklad:

Športovci – ak majú záujem o aktívne dobrodružstvo, môže byť rafting vynikajúcou voľbou. Športovci rôznych disciplín určite ocenia výzvy, ktoré prúdy rieky ponúkajú.

Turisti – obľúbená aktivita pre turistov, ktorí chcú zažiť prekrásnu prírodu a adrenalínové zážitky. Veľa miest po celom svete ponúka možnosti raftingu na prírodných scenériách.

Tímy a skupiny – je vynikajúca aktivita pre tímy a skupiny, ako sú rodiny, priatelia, školské skupiny a spolupracovníci.  Spoločné riadenie člna a prekonávanie prekážok môže posilniť väzby a vytvoriť neskutočný zážitok.

Deti – mnoho raftingových poskytovateľov ponúka rodinné výlety, ktoré sú prispôsobené pre deti. Väčšinou sú miernejšie trasy a rieky, ktoré sú zábavné a bezpečné pre celú rodinu. Dôležité je, aby účastníci mali aspoň základné plavecké schopnosti a nebáli sa vody. Musíme zohľadniť aj zdravotné obmedzenia a fyzickú kondíciu jednotlivcov. Pred každým raftingom musíte sa dôkladne oboznámiť s bezpečnostnými postupmi a pokynmi.

Základne vybavenie

Pri raftingu je dôležité si zabezpečiť správne vybavenie, ktoré bude ponúkať príjemný a bezpečný zážitok.  Medzi základne vybavenie, ktoré potrebujete na rafting patria:

Nafukovací raft – hlavným vybavením je určite nafukovací čln, prezývaný ako raft.  Poznáme veľa druhov raftov, ktoré sa rozdeľujú podľa veľkosti a špecifikácie v závislosti od typu vody a množstva posádky.

Pádlo – každý potrebuje pádlo na spoločné riadenie raftu. Pádlo musí byť dostatočne odolné a pevné, aby zvládlo prudké a rýchle prúdy rieky.

Plováky a vesta –  záchranné vesty a bezpečnostné plováky sú povinné pre každého účastníka.  Bezpečnostné pomôcky Vám pomôžu sa udržať na hladine, ak by ste spadli do vody.

Prilba – dôležitá ochrana hlavy pred pádom do vody s prekážkou.  Dobrá prilba je nevyhnutná pre každého.

Oblečenie a obuv – obuv a oblečenie musia byť vhodné pre aktivity na vode.  Oblečenie musí byť teplé a suché, aby umožňovalo voľný pohyb. Obuv býva pohodlná a ľahká pre prípadne plávanie a prechádzanie po brehoch riek.  Správne vybavenie musí byť vo vysokej kvalite a dobrom stave pre použitie v nepríjemných udalostiach.