paintball hra 2

Paintball

Adrenalínové športy

Rozmýšľali ste niekedy, že by ste chceli vyskúšať niečo, čo je plné adrenalínu a tímovej spolupráce? Máme pre vás skvelý tip! Dnes si povieme o adrenalínovom športe, ktorý sa stal populárnym medzi mládežou aj dospelými.  

História

Počiatky hry, známej ako paintball, sa datujú do osemdesiatych rokov 20. storočia. S jej vznikom sa spája zaujímavý príbeh, ktorý sa odohral v Amerike. Obchodník s cennými papiermi, Hayeh Noel, a spisovateľ, Charles Gaines, ktorý miloval trávenie času v prírode, sa navzájom pohádali. Predmetom ich sporu bola otázka, či má typický mestský obyvateľ šancu na prežitie v lese proti mužovi, ktorý strávil väčšinu svojho detstva lovením a rybárstvom. Noel si stál za názorom, že ľudia majú vrodené inštinkty, vďaka ktorým by sa stal vyrovnaným súperom. Charles mu však oponoval. Podľa neho neboli pre prežitie podstatné inštinkty, ale skúsenosti. Dvojica natrafila po istej dobe na inzerát, v ktorom niekto ponúkal maliarsku pištoľ. Napadlo im, že by si svoj spor mohli urovnať pomocou provizórnej hry. A tak sa z nich stali tvorcovia paintballu.

Pravidla hry

Podstatou tohto športu je boj medzi tímami. Hráči majú za úlohu zasiahnuť svojho súpera guľôčkami, ktoré pozostávajú z kapsúl naplnených farbami. Pri dopade sa guľôčky rozbijú a trafeného hráča, ktorý je následne vyradený z hry, označia farbou. Používajú sa tu napodobneniny skutočných zbraní, vďaka ktorým sa do hry vnesie atmosféra ozajstného boja. Tímy v závislosti od terénu volia rôzne stratégie a kladie sa tu dôraz na kooperáciu. Vybavenie, ktoré sa pri hre používa, závisí najmä od samotného typu paintballu. Vo všeobecnosti poznáme tri kategórie: woodsball, športový a scenárový paintball. Woodsball, ako anglický názov napovedá, sa odohráva v zalesnenom prostredí a je považovaný za najstarší typ paintballu, ktorý si pôvodne zahrali Noel a Gaines. Športový paintball sa však vyznačuje vopred pripravenými a sofistikovanejšími arénami. Obidve tímy majú na svojich stranách tie isté zóny a bunkre, aby nedošlo k znevýhodneniu žiadnej strany. Scenárový paintball je špeciálna kategória, ktorá rekonštruuje významné bitky z histórie, filmov, hier alebo pop kultúry. Popularitu si získal najmä u mládeže, pretože sa tu môžu vžiť do role svojich obľúbených postáv.

Paintball sa v dnešnej dobe ukázal byť skvelou rekreačnou hrou, no zároveň sa uchytil aj na profesionálnej úrovni. Jedná sa o skvelý spôsob, ako zažiť so svojimi priateľmi zábavu, no rovnako si vďaka nemu aj vylepšíte fyzickú kondíciu, taktické myslenie a tímovú spoluprácu.