dota 2

Dota 2

E-šport

Prečo sa Dota 2 stala tak populárnou a čo spravilo z jej esportu jedného z najväčších gigantov? Odpoveď nájdeme v jej herných mechanikách, ktoré sa pričinili o to, že na rebríčku nasledovanejších hier ostala aj po mnoho rokov.

Jeden z dôležitých aspektov Doty 2, ktorý sa postaral o to, že jej esport patrí k tým najsledovanejším, je komplexnosť. V Dote 2 je neobmedzený priestor pre zlepšenie a hráčom je tu ponúknutá absolútna voľnosť. Je na nich, ktoré herné postavy, spomedzi stoviek rôznych, si zvolia a ako s nimi budú hrať. Profesionálna scéna sa práve preto stala tak sledovanou. Pomyslenie na to, že budete sledovať tých najlepších, ktorí si po rokoch tvrdej driny osvojili tie najlepšie triky a techniky, je pre mnohých definíciou zábavy. Dota 2 je veteránom, čo sa týka profesionálnej scény. Nájdeme tu tak veľa prestížnych turnajov, ktorých ceny patria k najvyšším, a to dokonca aj v rámci celého esportu. Poďme sa pozrieť na tie najvychýrenejšie turnaje a akú výhru poskytujú.

Dota Pro Curcuit

Profesionálne tímy každoročne súťažia v rámci Dota Pro Curcuit turnajov, aby si zlepšili hodnotenie v rebríčku. Ten rozhoduje o tom, kto bude pozvaný na tie najväčšie turnaje. Súťaži sa ako v šampionátoch, tak aj v regionálnych turnajoch, ktoré sú rozdelené do nasledujúcich šiestich oblastí: severná a južná Amerika, západná a východná Európa, Čína a juhovýchodná Ázia. Spomedzi regionálnych turnajov sa vyberú tie najlepšie hodnotené tímy, ktoré sú následne pozvané do hlavných šampionátov. Výhry sa tu pohybujú v rámci stoviek tisíc dolárov. To, čo je ale podstatné, je bodové hodnotenie na konci sezóny, pretože to určuje, kto sa zúčastní veľkolepého The International.

The International

Zakončenie sezóny pre profesionálnych hráčov Doty 2, ako aj pre nadšencov jej esportu, je tým najväčším zážitkom. Podľa finálneho rebríčka bude na konci sezóny pozvaných – v roku 2022 to bolo dvanásť najlepších tímov, ktoré si vyslúžili  hodnotenie vďaka výsledkom v regionálnych ligách. Niekedy sa však pozmenia aj pravidlá a usporiadajú sa ďalšie turnaje, vďaka ktorým môžu tímy získať dodatočné pozvánky na The International. Usporiadateľ tohto turnaju je Valve – spoločnosť, ktorá stojí za vývojom okrem Doty 2 aj ďalších svetoznámych hier a platformy Steam. The International sa pravidelne konal v Amerike, no v posledných rokoch sa Valve rozhodlo dopriať zážitok aj milovníkom Doty 2 z iných svetadielov. Tak napríklad, the International v roku 2022 sa uskutočnil v Singapure. Čo je ale podstatné, víťazi si odnesú neuveriteľnú peňažnú odmenu, ktorá v poslednom The International presiahla neskutočných osem miliónov dolárov. Okrem toho, tím víťazov získa aj slávny pohár šampiónov, ktorým sa môžu pýšiť len tie najlepšie tímy.

Dnešná doba ukazuje, že internetový šport je súčasťou celosvetovej kultúry. Spojil vášeň a zábavu pre videohry medzi ľuďmi z každého kúta sveta, a podľa jeho stúpajúcej popularity vidíme, že bude aj naďalej patriť k dôležitým a neodmysliteľným odvetviam športu.