Counter Strike 2

Counter Strike

E-šport

Dnešná doba prináša nové možnosti na súťaženie. Do popredia sa dostalo tzv. internetové športovanie, ktoré si dokázalo získať fanúšikov po celom svete. Máloktorá hra sa zapísala do sŕdc hráčov tak, ako slávna séria online FPS hier, a to Counter Strike.

Internetový šport a jeho začiatky

Counter Strike je pre milovníkov FPS nostalgia, ktorej začiatok sa datuje vydaním verzie 1.6, postavenej na engine hry Half-Life. Od roku 2000, sa po svete hosťovali mnohé Counter Strike turnaje, ktoré, hoci spočiatku ponúkali nízku výhru, boli plné adrenalínu a zábavy. Fanúšikovia dostali možnosť sledovať, ako proti sebe súťažia tí najlepší z najlepších a ako sa snažia získať majstrovský titul. Vydanie, ktoré môžeme označiť za revolúciu celej hernej série, prinieslo v roku 2012 jej štvrté pokračovanie – Counter-Strike: Global Offensive. Herná komunita sa po príchode nového a vyladeného pokračovania rozšírila a popularita Counter-Striku nabrala na svojich obrátkach. Výhry, ktoré ponúkali turnaje, sa vďaka zvýšenému záujmu sponzorov vyšplhali na pekné sumy. Profesionálna kariéra v Counter-Striku tak začala lákať viac a viac hráčov.

Turnaje

Každý turnaj v Counter-Striku má pridelené hodnotenie. Najprestížnejšie turnaje sa označujú písmenom S a ostatné, s klesajúcou váhou, sú A, B a C. Turnaje, ktoré sa môžu pýšiť označením S, sa vždy hrajú offline. Všetky tímy sú pozvané a hrajú spolu na miestnej lokálnej sieti. Medzi tieto vychýrené S turnaje patria BLAST Premier, ESL Pro League alebo Intel Extreme Masters. No ten najslávnejší a najdôležitejší turnaj, o ktorého trofeji hráči neustále snívajú a dúfajú, že sa zapíšu do dejín Counter-Striku, je PGL Major. Ide o grandslam Counter-Striku, ktorý sponzorujú jeho samotní vývojári, Valve. Odohráva sa každý rok a víťazný tím si spolu s pohárom a ďalšími oceneniami odnesie pol milióna. 

Najlepší hráč

Tak ako to býva aj u ostatných športov, aj v Counter-Striku sa objavilo mnoho talentovaných hráčov, ktorí svojimi schopnosťami prekonali ostatných. Profesionálny hráč, ktorého pozná takmer každý fanúšik Counter-Striku, je s1mple, vlastným menom Oleksandr Kostyliev. Ukrainská legenda sa preslávila svojím dlhoročným pôsobením v rusko-ukrajinskom tíme Natus Vincere, a to najmä v roku 2021, keď sa im podaril husársky kúsok: vyhrali všetky S-turnaje v danom roku. Počítačové hry musíme prestať brať za „nezmyselnú zábavku“. V dnešnej dobe, kde technológie a virtuálny svet rýchlo napredujú, sprístupnili online FPS hry nové odvetvie športovania. Dôležitosť e-sportu nie je o nič menšia ako u tradičných športov.