Chcete jedinečný bicykel?

stojan na bicykel cestný

Každý malý chlapec sníval o svojom prvom bicykli. Najpoužívanejší náš dopravný prostriedok, ktorý používame v každom teréne a prírode, kde súčasťou býva aj stojan na bicykel. Záleží na kvalite a type použitého bicykla. Každý druh bicykla je vhodný na iné použitie a terén.  Dvakrát pozeraj a raz kupuj platí hlavne pri bicykloch.

Horské bicykle

Najviac obľúbené medzi mladými ľuďmi a nadšencami prírody patria horské bicykle.  Jazda zabezpečuje kvalitnú a pohodlnú jazdu v teréne a prírode.  Horský bicykel sa vyznačuje širokými plášťami a terénnym dezénom.  Zaisťujú kvalitnú jazdu v teréne za všetkých poveternostných podmienok. Horské bicykle môžeme rozdeliť na cele odpružené a odpružené iba s prednou vidlicou.

Ako si vlastne vybrať horský bicykel?

Bicykle s prednou odpruženou vidlicou zabezpečujú hlavne rekreačné využitie v prírode. Majú samozrejme prednú odpruženú vidlicu a pevný rám.  Cele odpružené sa využívajú na prekonávanie limitov a prekážok v horskej cyklistike. Používajú sa aj na športové a pretekárske nasadenie. Môžeme si vybrať medzi rozmermi kolies 26″, 27,5″ a 29″ u horských bicyklov. Najlepšie teréne nerovnosti zvládajú horské bicykle s 29″ rozmerom kolies.

Cestné a mestské bicykle

Mestské a cestné bicykle slúžia hlavne na prepravu po cestnej komunikácií. Mestské bicykle zabezpečujú prepravu po preplnených cestách v meste a dedine. Slúžia hlavne na krátke vzdialenosti a majú doplnky ako stojan na bicykel, nosič alebo košík, blatníky. Cestné bicykle využívame na rýchlu a dynamickú jazdu. Hlavná charakteristika bicyklov sú ohnuté riadidlá a tenké plášte pre najnižší odpor na ceste.

Detské bicykle

Do kategórie môžeme zaradiť aj BMX bicykle. BMX sú obľúbene hlavne medzi staršími deťmi. Vyznačujú sa jedným prevodom, žiadnou brzdou a sú vhodné na rôznu akrobaciu. Detské bicykle sú vhodné pre deti s veľkosťou 20″, 16″ a 12″ ráfikov. Majú veľa doplnkov ako blatníky a stojan na bicykel, kryt reťaze a podobná detská výbava.

Správna veľkosť bicykla

Správna veľkosť bicykla je veľmi dôležitá z dôvodu pohodlia a zdravia.  Zlé zvolená veľkosť môže mať za následok bolesti kolien alebo chrbta. Veľa odbornej literatúry píše o presných veľkostiach rámu,  kolies pre určité rozmery a váhu človeka.

Zoznam kvalitných bicyklov

Pokračovať v čítaní

Horolezectvo

horolezectvo

V dnešnej dobe je najdôležitejší pohyb pre zdravie a pohodu človeka.  Hľadáte šport, ktorý Vás nebude po dlhom čase nudiť? Jednoznačne horolezectvo Vás bude dlhodobo napĺňať a napredovať.

Radosť a zdravie z horolezectva

Pri horolezectve zapájate pohybovú sústavu, svaly, mozog a slúži ako terapia od zrýchleného života kolo nás.  Nezažijete nikdy rovnaké pohyby, postupy a vhodné je pre starších a mladších ľudí.  Lezenie vykonávame iba so svojou váhou, preto zapájame všetky svaly na tele.  Vylepšujeme si koordináciu, rovnováhu tela a vytrvalosť. Vysokohorský vzduch, nadmorská výška na horách má vynikajúce účinky na telo a dýchacie orgány. Neposlednom rade nezabúdajte na prekonávanie vlastných limitov, nastavenie mysle a dôvery svojich schopnosti.

Lezenie na stene a horách

Najjednoduchší začiatok pri horolezectve je vyskúšať si lezenie na umelej stene.  Zaplatíte si inštruktora a na začiatok si vyberiete ľahšie, nenáročné steny. Prípadne si vyberiete bouldrovku, jednoduchú stenu bez istenia.  Buldering je lezenie bez istenia na 2 metrovú stenu, kde pri páde Vás zabezpečujú mäkké matrace. Lezenie na horách nie je pre začiatočníkov, preto sa radšej prihláste na horolezecký kurz. Naučíte sa základy horolezectva a prvú pomoc pri úrazoch.  Každý na kurze pochopí svoje možnosti a zručnosti v horolezectve.  Najhoršie je liezť na skalách nepripravený bez patričnej výbavy a tréningu.

Základne lezecké vybavenie

Zakúpenie základného horolezeckého vybavenia je prvým a najdôležitejším krokom pre lezenie na skalách. Aké je základne lezecké vybavenie? Patria sem horolezecké lano, istiace vybavenie, karabínky, sedadlo, prilba,  magnézium, mačky, zlaňovacie brzdy, lezačky a horolezecky batoh.  Základne horolezecké vybavenie je rozdielne hlavne podľa použitia. V horách používať lano minimálnej dĺžky 60 metrov a kvalitné, ľahké. Hlavne pri horolezectve na horách sa riaďte odbornými pokynmi inštruktorov a poveternostnými podmienkami. Počasie na horách sa mení každú hodinu a horolezectvo praje iba pripraveným a trénovaným ľudom.

Pokračovať v čítaní

Zimné bežkárske trate

zimné bežecké trate

Začína november a zima je pred dverami. Bude dobre, keď si spomenieme najkrajšie a najlepšie zimné bežkárske trate na Slovensku. Hľadáte bežkárske lyže, palice, viazanie, topánky a ostatné príslušenstvo na rekreačné športovanie? Už je optimálny čas na kúpu bežkárskej výstroje. Biela stopa je pre Vás určená.

Biela stopa

Biela stopa je najstaršia a najpopulárnejšia bežkárska trať. Zabezpečuje jedno z najlepších podmienok pre bežecké lyžovanie na Slovensku.  V Skalke pri Kremnici známom horskom stredisku, vo výške cca 1250 m n.m. objavíte veľa upravených tratí pre  začiatočníkov až po vrcholových športovcov. Preteky Biela stopa sú medzinárodné uznávané preteky v Európe.

Kojšovská hoľa pri Košiciach

Kojšovská hoľa sa rozprestiera na Volovských vrchoch pri turisticko-lyžiarskom stredisku.  Kojšovská hoľa ponúka vynikajúce bežkárske trate, ktoré sú neustále cez zimu upravované. Najznámejšia bežkárska trať je Kojšovská hoľa – Horný bankov. Trasa meria okolo 20 km po prekrásnej prírode.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Bežkárske trasy Stratená – Dobšinská ľadová jaskyňa majú bohatú biatlonovú, bežkársku tradíciu. Obnovenie zabudnutej tradície sa začalo 2019 pri slávnostnom otvorený bežeckých tratí.  Bežeckí nadšenci majú zabezpečené 4 okruhy v dĺžke od 2,5 do 5 km.

Štrbské Pleso

Štrbské pleso má históriu v bežeckom lyžovaní pri hosťovaní Majstrovstiev sveta v lyžovaní v roku 1970. Dnes si môžete prechádzať okolo 15 km upravených tratí v Štrbskom Plese. V ponuke máte aj chodníky okolo jazera, ale treba vyberať ideálny čas pre veľký záujem turistov.

Hrebene Oravských Beskýd

Hrebene Oravských Beskýd ponúkajú náročné trasy s s orientáciou v prírode. Bežkárske trasy majú slúžiť hlavne skúseným bežkárom a turistom. Bežecká trasa meria 60 km a nestúpa až 3 000 výškových metrov. Pokiaľ chcete trasu celú prejsť, treba počítať s potrebnou výbavou a výlet rozložiť na viac dní.

Donovaly

Nenáročná trasa Donovaly – Šachtička meria 15 km. Na trať máte prístup celý rok, prechádza cez cyklotrasu a turistický chodník. Celá trasa prechádza cez malebnú prírodu v Národnom parku Nízke Tatry. Všetky spomenuté bežkárske trasy slúžia na základne oboznámenie nadšencov zimných športov. 

Pokračovať v čítaní

Counter Strike

Counter Strike

Dnešná doba prináša nové možnosti na súťaženie. Do popredia sa dostalo tzv. internetové športovanie, ktoré si dokázalo získať fanúšikov po celom svete. Máloktorá hra sa zapísala do sŕdc hráčov tak, ako slávna séria online FPS hier, a to Counter Strike.

Internetový šport a jeho začiatky

Counter Strike je pre milovníkov FPS nostalgia, ktorej začiatok sa datuje vydaním verzie 1.6, postavenej na engine hry Half-Life. Od roku 2000, sa po svete hosťovali mnohé Counter Strike turnaje, ktoré, hoci spočiatku ponúkali nízku výhru, boli plné adrenalínu a zábavy. Fanúšikovia dostali možnosť sledovať, ako proti sebe súťažia tí najlepší z najlepších a ako sa snažia získať majstrovský titul. Vydanie, ktoré môžeme označiť za revolúciu celej hernej série, prinieslo v roku 2012 jej štvrté pokračovanie – Counter-Strike: Global Offensive. Herná komunita sa po príchode nového a vyladeného pokračovania rozšírila a popularita Counter-Striku nabrala na svojich obrátkach. Výhry, ktoré ponúkali turnaje, sa vďaka zvýšenému záujmu sponzorov vyšplhali na pekné sumy. Profesionálna kariéra v Counter-Striku tak začala lákať viac a viac hráčov.

Turnaje

Každý turnaj v Counter-Striku má pridelené hodnotenie. Najprestížnejšie turnaje sa označujú písmenom S a ostatné, s klesajúcou váhou, sú A, B a C. Turnaje, ktoré sa môžu pýšiť označením S, sa vždy hrajú offline. Všetky tímy sú pozvané a hrajú spolu na miestnej lokálnej sieti. Medzi tieto vychýrené S turnaje patria BLAST Premier, ESL Pro League alebo Intel Extreme Masters. No ten najslávnejší a najdôležitejší turnaj, o ktorého trofeji hráči neustále snívajú a dúfajú, že sa zapíšu do dejín Counter-Striku, je PGL Major. Ide o grandslam Counter-Striku, ktorý sponzorujú jeho samotní vývojári, Valve. Odohráva sa každý rok a víťazný tím si spolu s pohárom a ďalšími oceneniami odnesie pol milióna. 

Najlepší hráč

Tak ako to býva aj u ostatných športov, aj v Counter-Striku sa objavilo mnoho talentovaných hráčov, ktorí svojimi schopnosťami prekonali ostatných. Profesionálny hráč, ktorého pozná takmer každý fanúšik Counter-Striku, je s1mple, vlastným menom Oleksandr Kostyliev. Ukrainská legenda sa preslávila svojím dlhoročným pôsobením v rusko-ukrajinskom tíme Natus Vincere, a to najmä v roku 2021, keď sa im podaril husársky kúsok: vyhrali všetky S-turnaje v danom roku. Počítačové hry musíme prestať brať za „nezmyselnú zábavku“. V dnešnej dobe, kde technológie a virtuálny svet rýchlo napredujú, sprístupnili online FPS hry nové odvetvie športovania. Dôležitosť e-sportu nie je o nič menšia ako u tradičných športov. 

Pokračovať v čítaní

Cyklotrasy na Slovensku

cyklotrasy

V článku sa budeme zaoberať s najznámejšími cyklistickými cestami a prípadnými požičovňami bicyklov. Prichádza leto a každý rozmýšľa, ako vyraziť na turistiku do prírody ohľadom cyklotrasy.

Bratislava a dunajský okruh

Pekná trasa okolo Gabčíkova a Dunaja cca 90 km. Trasa začína na Bajkalskej ulici na Prístavu až k Dunaju. Ďalej sa pokračuje popri rieke cez dediny do Gabčíkova. Všade idete po vyznačenej cyklotrase.  Po 45 km sa v Gabčíkove otáčate na moste a idete späť po druhej strane hrádze, popri Čunove až na Prístavný most. Potrebujete si požičať bicykel? Požičanie Vám zabezpečia na Moste SNP, Pribinova, Prístavná a v Petržalke. Cena požičania horského bicykla je od 10 eur, závisí od kvality a nosnosti.

Cyklotrasy Donovaly

V Donovaloch môžeme poukázať na trasu Donovaly – Vlčie diery. Cyklotrasa ide cez prírodu Nízkych Tatier po vyznačených cestách a chodníčkov. Trasa začína v Donovaloch – Pri Javore – Krčahy – Horný Jelenec až na Vlčie diery. Celková dĺžka cyklotrasy tam a späť je 32 km. Cena požičania bicyklov je od 30 eur, podstatne drahšie ako v Bratislave.

Cyklotrasa vo Vysokých Tatrách

Zameriame sa na celkovo kopcovitú trasu Štrba – Popradské pleso cca 31 km.  Začneme v Štrbe smerom na Štrbské pleso – Popradské pleso. Po ceste môžete pozorovať scenériu horskej prírody okolo Štrbské plesa. Na cyklotrase máme veľa stánkov a bufetov na občerstvenie. Požičanie bicykla sa pohybuje od 18 eur, e-bike od 35 eur.

Cyklotrasa Košice

Nesmieme zabudnúť na cyklotrasy okolo nášho najväčšieho mesta na východe Slovenska. V Košiciach sa pozrieme na trasu Košice – Alpinka – chata Diana. Cyklotrasa bude Košice centrum – námestie Maratónu Mieru –Alpinka – Jahodná –Chata Diana cca 28 km. Príjemná trasa vedie s mesta priamo do okolia lesov a parkov, kde sa môžete občerstviť v miestnych bufetov a stánkov. Požičanie bicyklov stojí od 20 eur, kde tiež záleží na značke a kvalite. Na Slovensku je viac ako 2500 cyklotrás v rôznych lokalitách, kde si každý člen rodiny môže vybrať trasu podľa lokality, dĺžky a náročnosti.

Pokračovať v čítaní

Športové potreby

športové potreby

Nepoznám žiadne športy, ktoré by nepotrebovali športové potreby a náradie.  Môžeme uvažovať o výkonnostnom alebo rekreačnom záujem? Všade potrebujeme na šport potrebné vybavenie. Napríklad cyklistika. Baviť sa môžeme o zimných alebo letných športoch, alebo potreby pre dospelých a deti.

Cyklistika

Dôležitý šport, ktorý je závislí na športovom náradí je cyklistika. Veľmi nákladný šport na kvalitné bicykle, prilby, športové oblečenie a obuv.  Bicykle môžeme rozdeliť na MTB, BMX, horské a cestné bicykle, retro klasické, elektro bicykle, kolobežky, detské a trojkolky. Na výber je od cien pre každého, alebo značkové s cenovou reláciou pre športovcov.

Fitness

Ďalší vysoko špecializovaný šport ohľadom náradia je fitness. Pre fitness si môžeme vybrať posilňovacie stroje – veže, lavice, hrazdy, bradlá, kotúče a činky, hriadele a posilňovacie pomôcky. Nesmieme zabudnúť na trenažéry – bežecké pásy, eliptické a veslovanie trenažéry, rotopedy, cyklotrenažéry a steppery.

Loptové športy

Do tejto kategórie môžeme zaradiť loptové hry – futbal, basketbal, hádzaná, volejbal, pingpong, tenis a bedminton.  Športy náročné hlavne na ihriská a jednoduchšie majú so športovými potrebami – rôzne druhy veľkých a malých loptičiek, rakety, výstroje a športové pomôcky.

Vodné športy

Vodné športy ako cyklistika je veľmi náročný na potreby pre športovcov. Športové člny a kajaky, samostatné motory, paddleboard sú dosť náročná investícia. Príslušenstvo k lodiam ako pádla, veslo, striešky na člny, striešky na člny, transportné tašky, batohy, plávajúce vesty a rôzne drobné príslušenstvo, ktoré sú potrebné pre každého vodáka.

Zimné športy

Najpopulárnejšie zimné športy na Slovensku sú hokej, zjazdové lyžovanie, beh na lyžiach, biatlon. Popularita ide ruka v ruke s výkonmi slovenských športovcov. Športové potreby pre zjazdové lyžovanie – lyže, rukavice, palice, okuliare, lyžiarky nie sú lacná záležitosť v dnešnej dobe. Podobne náročne pre rodičov je pri behu na lyžiach a hokeji.

Pokračovať v čítaní

Fitness a duševné zdravie

fitness

Fitness a jeho prínosy nie sú ničím neznámym. Zlepšenie kondície a sily sú častým dôvodom, prečo sa cvičeniu venujeme. Je tu však ďalšia vlastnosť týkajúca sa fitnessu a to je, v akej miere vplýva na duševné zdravie.

Fitness ako životný štýl

Keď niekto počuje „fitness“ predstaví si vyšportované telo. Nemýli sa, no fitness a kondičný tréning prinášajú aj ďalšie, oveľa pestrejšie výhody. Štúdie vykazujú, že dodržovanie správneho životného štýlu posilňuje myseľ. Fitness je skrátka aktivita, na ktorú by ste vo svojom harmonograme nemali zabúdať. Premýšľate, ako by ste mohli vstávať skorej? Je tu jeden tip. Vyskúšajte strečing, ktorý vám pomôže nabudiť svoje telo a odštartovať tak produktívny deň. Doplňte ho krátkymi, nie namáhavými kardio cvikmi ako skákanie cez švihadlo, „skákajúci panák“ alebo výskoky, a o energiu máte postarané. Postačí aj desať minút tréningu, aby ste pocítili jeho úžasné efekty. Nezabúdajte, že cvičenie musí byť pravidelné! Fitness dodáva aj chuť do života a pocit blaha – možno sa budete diviť, ale pomáha bojovať proti ľahkej až miernej depresii, PTDS, ADHD a úzkosti.

Cvičenie a vlastné ciele

Cvičením si stanovujete jasné ciele, ktoré pri usilovnej práce pokoríte, a preto si napokon uvedomíte, že pri silnom odhodlaní je možné čokoľvek. Je to tiež účinný prostriedok, ako sa vymaniť spod každodenného stresu, odreagovať sa a zabudnúť tak na svoje problémy. Ďalší dôvod, prečo fitness dokáže robiť zázraky, je pohyb samotný. Fyzické aktivity uvoľňujú látky dopamín a endorfín, ktoré sú zodpovedné za pociťovanie šťastia a radosti.

Pohyb je zdravie

Cvičením si zaobstaráme tie najzdravšie zdroje spomínaných látok, čo sa neskôr odzrkadlí v našom živote. V priebehu poslednej dekády sa vynorili aj svedectvá o tom, ako pohyb a cvičenie zlepšujú pamäť a pomáhajú sústredeniu. Vidíte, že fitness je nielen kľúčom k dlhotrvajúcemu zdraviu, ale aj k úspechu. Skutočne ide o pozoruhodnú pomôcku do života, ktorá ho dokáže zmeniť na nepoznanie. Pýtate sa, ako by ste mohli posunúť svoju produktivitu ďalej? Hľadáte koníček, ktorý by vás zbavil stresu a pomohol tak zabudnúť na každodenný ruch? Riešením vašich otázok je fitness, ktorého silu nikdy nepodceňujte.

Pokračovať v čítaní

Adrenalínové športy

adrenalinovy sport

Súčasnosť je plná bláznivých nápadov a športovanie nie je výnimkou. V posledných rokoch sa zmenila podstata športu. Tradičné športovanie dopĺňajú a oživujú nezvyčajné športy, o ktorých si dnes povieme. Hlavne pre paraglajding, rafting a parašutizmus.

Hranice svojich možnosti

Človek sa vždy snažil posunúť hranice svojich možností. Urobil tak aj v športe, kde sa do popredia dostali tzv. adrenalínové športy, pri ktorých čaká každého odvážlivca poriadny zážitok. Nadšenci tejto novej, zaujímavejšej odrody športu si nenechajú ujsť dávku adrenalínu a to je hlavný dôvod, prečo adrenalínové športy tak milujú. Poznáme známe a menej rozšírené varianty tohto športovania.

Parašutizmus

Najpovedomejší, ktoré si všetci pri zmienke adrenalínového športu predstavíme, je parašutizmus. Je obľúbení ako u profesionálnych výsadkárov, tak aj u laikov bažiacich po adrenalíne a dobrodružstve. Ak sa niekedy rozhodnete vyskúšať parašutizmus „na ostro“, dostanete na výber z dvoch možností. Buď si zvolíte pre niekoho menej hrôzostrašnú voľbu: pustíte sa z výšky 1000 metrov, kde sa pri zoskoku okamžite otvorí padák. Viete však absolvovať aj zoskok až z výšky okolo 4000 metrov a zažiť tak vzrušujúci voľný pád.

Rafting

Slovensko má dostatok krásnych a divokých riek, a preto je u nás populárny rafting a splavovanie. Mnoho Slovákov považuje rieku Belú v období topenia snehu za to najlepšie, čo môže naše Slovensko ponúknuť. Ďalšie rieky, kde s rodinou alebo priateľmi zažijete nezabudnuteľnú plavbu, sú Váh, Hron alebo Dunajec, ktorý preteká malebným Pieninským národným parkom. Pri jeho splavovaní nebude núdza o krásne a pôvabné prostredie.

Paraglajding

Vráťme sa naspäť do vzduchu. Po celom Slovensku je dostupný let balónom. Obyčajne sa jedná o dvojhodinovú jazdu a najlepšie urobíte, ak ju venujete svojmu blízkemu alebo priateľovi ako darček. Pre tých, ktorý si vážia prírodu a rozhodli sa byť v dnešnej dobe ekologickí, je tu paraglajding. Aký je však rozdiel medzi paraglajdingom a parašutizmom? Je ich veľa, no spomeňme tie najdôležitejšie. Miesto štartovania pri paraglajdingu nie je lietadlo, ale väčšinou je to vyvýšené miesto. Počítajte aj s tým, že pri paraglajdingu nepôjde o voľný pád – samotné padákové krídlo je skonštruované tak, aby vás udržal dlho vo vzduchu. Vychutnáte si tak dlhý, zážitkový let. Adrenalínové športy na Slovensku sú úžasné nie len pre svoj zážitok, ale aj pre prekrásny výhľad, ktorý poskytujú športovcom na okolitú prírodu. Mohlo by sa zdať, že adrenalínové športy sú výstrednosťou mladých ľudí. No ich fanúšikovia majú na to pádny dôvod. Tvrdia, že ak si zvykneme na stresujúce športovanie a adrenalín, budeme tak vedieť svoje skúsenosti aplikovať aj v každodennom živote na lepšie zvládanie stresu.

Pokračovať v čítaní

Futbal fenomén športov

futbal fenomen sportu

Futbal patrí medzi najpopulárnejšie športové odvetvia na svete. Sledovanie majstrovstiev sveta a Európy pozná a videl asi každý.  

Popularita futbalu

Poďme poporiadku od bývalých hviezd futbalu. Hviezdy ako Pele, Maradona, Zidan, Puskás, Cruyff, Beckenbauer a veľa ďalších netreba vôbec predstavovať.  Popularitu ukázali hlavne na MS a veľkoklubov futbalu. Veľa žien futbal vôbec nebaví, ale muži si radi pozrú ligu majstrov a UEFA futbal. Mužstvá ako FC Barcelona, Real Madrid, Bayer Mníchov, Liverpool, Juventus, Inter a AC Miláno, Ajax, Chelsea hrajú významnú úlohu pri európskych futbalových ligách. Súčasné hviezdy futbalu Rolando, Messi, Neymar, Lewandowski, Griezmann a ostatný, už teraz zabávajú fanúšikov futbalu na celom svete. Futbal je ale poslednej dobe stále o peniazoch. Veľkokluby si za peniaze môžu dovoliť kúpiť najlepších a najdrahších hráčov.

Futbal a Covid -19

Najťažšie chvíle svetového futbalu prichádzajú počas 1 až 3 vlny Covid-19. Futbal je v niektorých štátoch čiastočne alebo úplne zastavení pre šíriacu sa pandémiu. Futbal bez divákov je ako človek bez duše, niečo síce prebieha ale pre nikoho. Zložité vo futbale to majú aj sponzori, lebo reklama bez divákov je reklama pre nikoho. Taktiež všetky futbalové sviatky ako ME a MS vo futbale sa odkladajú na budúce roky. Viete kto bol najviac krát MS vo futbale? Jednoznačne najviac ma Brazília 5 , Nemecko 4, Taliansko 4, Argentína 2, Francúzsko 2, Uruguaj 2, Anglicko a Španielsko 1.  

Medzinárodne turnaje

Nezabúdajme, že pekný futbal sa hra aj na COPA Amerika turnaj v južnej Amerike, Ázijský pohár alebo CAF Africký pohár národov. Všetky tieto medzinárodné turnaje majú svoje kvality a individuálne kvality hráčov, ktorý sa priamo alebo nepriamo zúčastňujú vrcholného, medzinárodného turnaja MS. Pri futbale ako pri každom športe je dôležite pracovať a trénovať mládež, deti.  Dobrá ukážka prácou s mládežou a žiakmi vidíme v MŠK Žiline. Kde si vychovajú vlastné talenty pre A mužstvo. Na svete asi nenájdeme chlapa alebo dieťa, ktoré si aspoň raz nezahral futbal.  Futbal bol a bude šport, ktorý hrá najviac obyvateľov vo všetkých krajinách.

Pokračovať v čítaní

Elektronicky šport

elektronicky sport

Vedľa bežných športov, ktoré na televíznych obrazovkách vídame často, je aj iný typ „športovania“ – esport, ktorý si obľúbila najmä mládež. Vďaka technológiám máme dnes oveľa viac možností, ako sa zabaviť, a sledovanie „elektronického“ športu je jednou z nich.

Esport rozvoj

Dnešná doba, v ktorej sa internet a technológie rozvíjajú nekontrolovateľne rýchlo, nám dáva možnosť vyskúšať nový druh „športu“ z profesionálnej stránky. Súťažiaci z celého sveta si porovnávajú svoje schopnosti a nadanie v počítačových hrách na mnohých turnajov, kde výhra niekedy presahuje stovky tisíce dolárov. Esport prebieha na rôznych platformách, či je to PC, XBOX alebo PlayStation. Spomínal som, že na prestížnych turnajoch sa rozdávajú peňažné odmeny. No faktom naďalej ostáva, že najväčší podiel zo zárobku majú profesionálni hráči od svojich sponzorov. Je to skvelá príležitosť na reklamu, keď podujatia elektronického „športu“ sleduje tisíce ľudí priamo na mieste a ďalšie stovky tisíc z pohodlia domova. Znie to sľubne, však? No aj z pohľadu diváka je elektronický „šport“ skvelou príležitosťou, ako si okoreniť život. Je to ako s bežným športom. Sledujte svojich favoritov a prežívajte s nimi napínavé chvíle, keď sa bojuje o postup. Obávate sa, že nebudete mať na čo pozerať? Žánrov, v ktorých sa súťaží na profesionálnej úrovni, je našťastie veľa. Ľahko si nájdete to, čo vás bude baviť.

Hry v e-sporte

Súťaženie prebieha v nasledovaných hrách – od FPS strielačiek, kde dominuje Counter-Strike, po MMORPG a mnohé stratégie. Najsledovanejšie turnaje elektronických „športov“ prebiehajú v hrách Counter-Strike, League of Legends a Dota 2. Vždy sa nájdu nadšenci, ktorí si nenechajú ujsť zápasy svetových tímov. Svojím povzbudzovaním, nadšením a „športovým“ duchom sa každoročne postarajú o nezabudnuteľnú atmosféru. Zažiť ju na turnaji vašej obľúbenej hry je zážitok, ktorý by ste si mali aspoň raz v živote dopriať. Rozmach informačných technológií dostal „športovanie“ na novú úroveň. Svet počítačových hier je plný možností a súťaženie v nich je len ďalšou formou, ako si v živote vybudovať úspešnú kariéru.

Pokračovať v čítaní

Atraktívne športy

atraktivne sporty

Aký šport vybrať deťom alebo dospelým? Všetko je na chuti a obľúbenosti danej športovej záľube.  Samozrejmosťou je zdravotný stav danej osoby a použitej športovej výbavy. Napríklad kriket je populárny v Ázií.

Kriket

Najpopulárnejším športom je jednoznačne futbal. Futbal je fenomén na celom svete pri pohľade na futbalistov ako Messi a Ronaldo. Všetky malé deti od začiatku hrávajú futbal.  Druhý v poradí popularity športov je kriket. Prečo práve kriket? Centrum popularity kriketu je hlavne Ázia a Austrália. Národná hrdosť športu a fenomén sú na prvom mieste v majoritnom obyvateľstve. Na tretom mieste je basketbal. Napríklad u nás veľmi obľúbený šport hokej sa nachádza až na 15 mieste. Slovensko prechádza vlnou popularity cyklistky a fenoména Sagana už pozná asi každý.  Cyklistika automaticky napomáha predajnosti bicyklov a kompletnej športovej výbave.  Športové potreby a výbavu môžeme rozdeliť na kempingové potreby, športové oblečenie a obuv, športová výživa a kozmetika. Dôležitou kategóriou sú presné špecifické potreby športov ako americký futbal a ragby, basketbal, bedminton, bejzbal.

Sledované športy na Slovensku

Poďme na popularitu športov na Slovensku. Jednoznačne najsledovanejší šport je hokej, futbal, zimné športy a cyklistika.  Napríklad tenis, už nemá takú veľkú popularitu na Slovensku.  Za výslednou popularitou športov sú výkony a vystupovanie športovcov.  Všetky športy sa neobídu bez financií a dobrých sponzorov. Niektoré športy sú finančne náročne pre rodičov, ktorý chcú podporovať talentované deti. Pokiaľ športujete rekreačne financie a druh športu nepozná hranicu vašej fantázie.  Časte športovanie napomáha zdravému životnému štýlu. Plávanie, behanie a jazda na bicykli ešte nikomu neuškodila, pravé naopak.  Nezabúdajme na prechádzky a turistiku, ktorá má pre nás blahodarný účinok hlavne na srdcovo-cievny systém. Na turistiku máme vynikajúce podmienky, ako Vysoké a Nízke Tatry, Malá a Veľká Fatra, Slovenský raj. Šport a zdravý, životný štýl musí byť na prvoradom mieste ľudí v dnešnej zrýchlenej a modernej dobe. Nezáleží na vekovej hranici ľudí, ale na radosti zo športu.

Pokračovať v čítaní