Horolezectvo 2

Horolezectvo

Adrenalínové športy

V dnešnej dobe je najdôležitejší pohyb pre zdravie a pohodu človeka.  Hľadáte šport, ktorý Vás nebude po dlhom čase nudiť? Jednoznačne horolezectvo Vás bude dlhodobo napĺňať a napredovať.

Radosť a zdravie z horolezectva

Pri horolezectve zapájate pohybovú sústavu, svaly, mozog a slúži ako terapia od zrýchleného života kolo nás.  Nezažijete nikdy rovnaké pohyby, postupy a vhodné je pre starších a mladších ľudí.  Lezenie vykonávame iba so svojou váhou, preto zapájame všetky svaly na tele.  Vylepšujeme si koordináciu, rovnováhu tela a vytrvalosť. Vysokohorský vzduch, nadmorská výška na horách má vynikajúce účinky na telo a dýchacie orgány. Neposlednom rade nezabúdajte na prekonávanie vlastných limitov, nastavenie mysle a dôvery svojich schopnosti.

Lezenie na stene a horách

Najjednoduchší začiatok pri horolezectve je vyskúšať si lezenie na umelej stene.  Zaplatíte si inštruktora a na začiatok si vyberiete ľahšie, nenáročné steny. Prípadne si vyberiete bouldrovku, jednoduchú stenu bez istenia.  Buldering je lezenie bez istenia na 2 metrovú stenu, kde pri páde Vás zabezpečujú mäkké matrace. Lezenie na horách nie je pre začiatočníkov, preto sa radšej prihláste na horolezecký kurz. Naučíte sa základy horolezectva a prvú pomoc pri úrazoch.  Každý na kurze pochopí svoje možnosti a zručnosti v horolezectve.  Najhoršie je liezť na skalách nepripravený bez patričnej výbavy a tréningu.

Základne lezecké vybavenie

Zakúpenie základného horolezeckého vybavenia je prvým a najdôležitejším krokom pre lezenie na skalách. Aké je základne lezecké vybavenie? Patria sem horolezecké lano, istiace vybavenie, karabínky, sedadlo, prilba,  magnézium, mačky, zlaňovacie brzdy, lezačky a horolezecky batoh.  Základne horolezecké vybavenie je rozdielne hlavne podľa použitia. V horách používať lano minimálnej dĺžky 60 metrov a kvalitné, ľahké. Hlavne pri horolezectve na horách sa riaďte odbornými pokynmi inštruktorov a poveternostnými podmienkami. Počasie na horách sa mení každú hodinu a horolezectvo praje iba pripraveným a trénovaným ľudom.