Adrenalínové športy 2

Adrenalínové športy

Adrenalínové športy

Súčasnosť je plná bláznivých nápadov a športovanie nie je výnimkou. V posledných rokoch sa zmenila podstata športu. Tradičné športovanie dopĺňajú a oživujú nezvyčajné športy, o ktorých si dnes povieme. Hlavne pre paraglajding, rafting a parašutizmus.

Hranice svojich možnosti

Človek sa vždy snažil posunúť hranice svojich možností. Urobil tak aj v športe, kde sa do popredia dostali tzv. adrenalínové športy, pri ktorých čaká každého odvážlivca poriadny zážitok. Nadšenci tejto novej, zaujímavejšej odrody športu si nenechajú ujsť dávku adrenalínu a to je hlavný dôvod, prečo adrenalínové športy tak milujú. Poznáme známe a menej rozšírené varianty tohto športovania.

Parašutizmus

Najpovedomejší, ktoré si všetci pri zmienke adrenalínového športu predstavíme, je parašutizmus. Je obľúbení ako u profesionálnych výsadkárov, tak aj u laikov bažiacich po adrenalíne a dobrodružstve. Ak sa niekedy rozhodnete vyskúšať parašutizmus „na ostro“, dostanete na výber z dvoch možností. Buď si zvolíte pre niekoho menej hrôzostrašnú voľbu: pustíte sa z výšky 1000 metrov, kde sa pri zoskoku okamžite otvorí padák. Viete však absolvovať aj zoskok až z výšky okolo 4000 metrov a zažiť tak vzrušujúci voľný pád.

Rafting

Slovensko má dostatok krásnych a divokých riek, a preto je u nás populárny rafting a splavovanie. Mnoho Slovákov považuje rieku Belú v období topenia snehu za to najlepšie, čo môže naše Slovensko ponúknuť. Ďalšie rieky, kde s rodinou alebo priateľmi zažijete nezabudnuteľnú plavbu, sú Váh, Hron alebo Dunajec, ktorý preteká malebným Pieninským národným parkom. Pri jeho splavovaní nebude núdza o krásne a pôvabné prostredie.

Paraglajding

Vráťme sa naspäť do vzduchu. Po celom Slovensku je dostupný let balónom. Obyčajne sa jedná o dvojhodinovú jazdu a najlepšie urobíte, ak ju venujete svojmu blízkemu alebo priateľovi ako darček. Pre tých, ktorý si vážia prírodu a rozhodli sa byť v dnešnej dobe ekologickí, je tu paraglajding. Aký je však rozdiel medzi paraglajdingom a parašutizmom? Je ich veľa, no spomeňme tie najdôležitejšie. Miesto štartovania pri paraglajdingu nie je lietadlo, ale väčšinou je to vyvýšené miesto. Počítajte aj s tým, že pri paraglajdingu nepôjde o voľný pád – samotné padákové krídlo je skonštruované tak, aby vás udržal dlho vo vzduchu. Vychutnáte si tak dlhý, zážitkový let. Adrenalínové športy na Slovensku sú úžasné nie len pre svoj zážitok, ale aj pre prekrásny výhľad, ktorý poskytujú športovcom na okolitú prírodu. Mohlo by sa zdať, že adrenalínové športy sú výstrednosťou mladých ľudí. No ich fanúšikovia majú na to pádny dôvod. Tvrdia, že ak si zvykneme na stresujúce športovanie a adrenalín, budeme tak vedieť svoje skúsenosti aplikovať aj v každodennom živote na lepšie zvládanie stresu. Okrem vyššie spomenutých športov medzi adrenalínové patrí aj Formula F1 či dokonca aj horolezestvo.