Fitness a duševné zdravie 2

Fitness a duševné zdravie

Top športy

Fitness a jeho prínosy nie sú ničím neznámym. Zlepšenie kondície a sily sú častým dôvodom, prečo sa cvičeniu venujeme. Je tu však ďalšia vlastnosť týkajúca sa fitnessu a to je, v akej miere vplýva na duševné zdravie.

Fitness ako životný štýl

Keď niekto počuje „fitness“ predstaví si vyšportované telo. Nemýli sa, no fitness a kondičný tréning prinášajú aj ďalšie, oveľa pestrejšie výhody. Štúdie vykazujú, že dodržovanie správneho životného štýlu posilňuje myseľ. Fitness je skrátka aktivita, na ktorú by ste vo svojom harmonograme nemali zabúdať. Premýšľate, ako by ste mohli vstávať skorej? Je tu jeden tip. Vyskúšajte strečing, ktorý vám pomôže nabudiť svoje telo a odštartovať tak produktívny deň. Doplňte ho krátkymi, nie namáhavými kardio cvikmi ako skákanie cez švihadlo, „skákajúci panák“ alebo výskoky, a o energiu máte postarané. Postačí aj desať minút tréningu, aby ste pocítili jeho úžasné efekty. Nezabúdajte, že cvičenie musí byť pravidelné! Fitness dodáva aj chuť do života a pocit blaha – možno sa budete diviť, ale pomáha bojovať proti ľahkej až miernej depresii, PTDS, ADHD a úzkosti.

Cvičenie a vlastné ciele

Cvičením si stanovujete jasné ciele, ktoré pri usilovnej práce pokoríte, a preto si napokon uvedomíte, že pri silnom odhodlaní je možné čokoľvek. Je to tiež účinný prostriedok, ako sa vymaniť spod každodenného stresu, odreagovať sa a zabudnúť tak na svoje problémy. Ďalší dôvod, prečo fitness dokáže robiť zázraky, je pohyb samotný. Fyzické aktivity uvoľňujú látky dopamín a endorfín, ktoré sú zodpovedné za pociťovanie šťastia a radosti.

Pohyb je zdravie

Cvičením si zaobstaráme tie najzdravšie zdroje spomínaných látok, čo sa neskôr odzrkadlí v našom živote. V priebehu poslednej dekády sa vynorili aj svedectvá o tom, ako pohyb a cvičenie zlepšujú pamäť a pomáhajú sústredeniu. Vidíte, že fitness je nielen kľúčom k dlhotrvajúcemu zdraviu, ale aj k úspechu. Skutočne ide o pozoruhodnú pomôcku do života, ktorá ho dokáže zmeniť na nepoznanie. Pýtate sa, ako by ste mohli posunúť svoju produktivitu ďalej? Hľadáte koníček, ktorý by vás zbavil stresu a pomohol tak zabudnúť na každodenný ruch? Riešením vašich otázok je fitness, ktorého silu nikdy nepodceňujte.